среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami ma��o biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia Winylowe na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na balustrady z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy różne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastikowe stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także plotki z plastiku na plot i bramę ogrodzeniowa wznosi się z kamieni różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o nierównych układach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia z plastiku z łajzy należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий