понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenie PCV sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie prędko rosną oraz silnie się zagęszczają. Dużo powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez ekspansywnie rozkwitają, jednakże potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastyku mogą być nadzwyczaj cienkie, choć powinno się je cyklicznie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu z Szczawnicy stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий